SADE YAĞ NEDİR?

Kısacası Sade Yağ "tereyağının saflaştırılmış" haline denir. Bu saflaştırma süreci aynı sütten tereyağ yapılması gibidir. Tereyağ kısık ateşte kaynatılır ve sıvı buharlaştırılır. Aynı zamanda kaynatılma esnasında oluşan tabanındaki tortudan ayrıştırılır ve en saf süt yağı olarak elde edilir. 

''Sade yağ sağlıklı yağ demektir.''

Sade Yağ tüketimi insanlar için sağlıklı olmakla kalmayıp kilo vermeye yardımcı bir yağ türüdür.Sağlıklı kişinin günlük kalorisinin ortalama 25% 'i kaliteli yağdan gelmelidir.Sade yağ sağlıklı bir yağ olarak insan metabolizma sağlına iyi gelir, vücudumuzda daha sağlıklı hücreler oluşmasına yardımcı olur.Araştırmalara göre Sade Yağ hazma iyi gelmekle beraber, laktoz toleransı olan kişiler için hazmedilmesi kolay olan bir yağdır.

Sade Yağ bunla kalmayıp bir güzellik ürünü olarak kullanılmaktadır. Araştırmalara göre daha sağlıklı saçlar ve cilt için sade yağ kullanabilirsiniz.

BAKLAVACILIKTA SADE YAĞ KULLANIMININ ÖNEMİ

Baklava, Su Böreği, Kadayıf gibi ürünlerin geleneksel üretim yöntemlerinde sadece Koyun sütünden üretilen Sade Yağ olması gerekmektedir. Koyun sütünden üretilen Sade Yağ baklavanın lezzetine lezzet katar. Bu yağın rengi beyazdır.Sektörümüzde bu yağı önemli yapan unsurlardan biri yüksek derecede yanmama özelliği olmasıdır. Bu özellik insan sağlığı için ciddi bir unsurdur. Baklava ortalama 220 C ile 240 C arası sıcaklıkta pişmektedir. Sade yağ araştırmalara göre 250 C 'ye kadar yanmamaktadır. Bu yüzdende yüksek sıcaklıkta kullanmakta bir sakınca yoktur. SAYTAD olarak sadece en üst kalite Sade Yağları baklavamızda kullandığımızdı tekrardan hatırlatmak isteriz.

Aksi şekilde tereyağ kullanılır ise tereyağın yanma derecesi 140 C olduğu için sağlık için büyük bir problem oluşturacaktır.

                                                      Unutmayın bir kere kullanılan yağ bir daha asla kullanılmamalıdır.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TEPSİ BAKLAVACILIĞI

Yüzyıllar önce baklava ilk defa yapılmaya başlandığında baklavayı pişirmek için kullanılabilecek tek maden sizde bilirsiniz ki bakır madeni idi ve kalaylanarak kullanılırdı. Hayatımızda uzun bir dönem büyük bir önemi olan bakır madeni 20. Yüzyılın sonlarına doğru işçilik maliyetlerinden ve madenin kendi fiyatının pahalılığı dolayısıyla kullanımı git gide azaldı ve yerini Alüminyum dediğimiz ve ne olduğu bilinmeyen bir ürüne bıraktı. 

Senelerce baklava ustaları Bakırdan Alüminyuma geçiş yapıp baklavayı yeniden yapmayı öğrendiler fakat zararları tahmin edebileceğinizden daha fazla... 

Biz SAYTAD olarak sizlere Çelik Tepsilerde ürettiğimiz baklavaları sunmaktan gurur duyuyoruz. Sağlığınıza zararı olmayan ve kanserojen madde içermeyen, sizleri zehirlemeyecek olan bu tepsilerde baklavayı yediğinizde sizde farkı anlayacaksınız.

ÇELİK TEPSİNDE SAĞLIK OLSUN

Biz SAYTAD olarak sizlere Çelik Tepsilerde ürettiğimiz baklavaları sunmaktan gurur duyuyoruz. Maliyetleri daha yüksek olmasına rağmen biz sizlerin sağlığı için her şeyi yapmaya hazırız. Sağlığınıza zararı olmayan ve kanserojen madde içermeyen, sizleri zehirlemeyecek olan bu tepsilerde baklavayı yediğinizde sizde farkı anlayacaksınız.

Öncelikle Bakır tepsiyi gıdaya kullanılabilir hale getiren şey kalaydır. Eğer saf ve kaliteli kalay çekilmeyen bir bakırdan her hangi bir gıda ürünü yerseniz , vücudunuzda ağır metal kaynaklı gıda zehirlenmesi yapabilir. 

Peki kalay bu kadar önemliyken, erime sıcaklığının 231,9 C olduğunu bilseydiniz ve sektörümüzdeki kullanılan taş fırın veya ocaklarının bu sıcaklığın daha üstüne çıktığını bilmek sizleri düşündürecektir. 

 

Ayrıca bakır düzenli periyotlar ile kalaylanmazsa yine zehirli bir hale gelir.

 

Sizlerde kendinizi sevin, bakır değil çelikte isteyin... 

Fıstık ve Cevizin önemi

Herkesin .çok sevdiği Şam fıstığı neden fıstığın aslında Gaziantep yöresine ait fıstık olduğunu biliyor muydunuz?

Ayrıca Şam fıstığından yapılabilecek bir baklavanın çok lezzetsiz ve tatsız olacağı da bir gerçektir...

Türkiye'de bir çok farklı lezzette, kokuda, görünüşte ve aromada fıstık bulabilirsiniz. Fakat Gaziantep baklavasını önemli yapan önemli noktalardan biride içindeki fıstık kalitesidir. Fıstık kalite sıralamasını size sunulan tabloda görebilirsiniz.

Saytad olarak boz 1 Gaziantep fıstıklarıyla baklavalarımızı üretmekteyiz.

Peki bunu piyasadaki bulunan diğer fıstıklara kıyasla farkı nedir?

Boz fıstık özellikle beyaz yeşil renkte olan ve içerisindeki yağ oranı en yüksek olan fıstık tipidir. Öyle ki sade yağ ile birleştiğinde pişerken baklavaya çok hafif bir fıstık tadını bırakır. Kullandığımız fıstık içerik olarak %55 doğal yağ, %20 protein oranı ile hem çok besleyici hem de çok sağlıklıdır. Ayrıca baklavaya has tadı veren şeylerden biride budur.

Kaliteli baklavanın kaliteli fıstık ve ceviz içermesi gerektiğini unutmayalım, buda doğal olaraktan maliyet demektir.

Antep fıstığının aslında mor renkte

kabuklu bir meyve olduğunu biliyor 

muydunuz?